Svenskarnas skulder till Kronofogden är rekordhöga

573

Kvinnors skulder ökar snabbast

Eskilstuna-Kuriren 2019-12-07
SÖRMLAND På fem år har antalet skuldsatta personer hos Kronofogden i Eskilstuna minskat med tio procent – ändå växer skuldberget.

Svenskarnas skulder till Kronofogden är rekordhöga. Detta trots att antalet personer som har skulder hos Kronofogden minskar. Kvinnor står för den största ökningen, även om männen fortfarande står för den största delen av skuldberget.

– Det är en trend vi sett under flera år. De som är kvar i skuldsättning fyller på ny nya skulder innan de hinner betala av sina gamla, säger Johan Krantz, analytiker på Kronofogden. 

Det är kreditupplysningsföretaget Ratsit som gjort kartläggningen om svenskarnas skulder till Kronofogden. När landets kommuner rangordnas efter sin skuldutveckling hamnar Eskilstuna på plats 152 av landets 290 kommuner.