7 744 013 inkomstuppgifter är uppdaterade - Lönekolla vem du vill

7 744 013 inkomstuppgifter är uppdaterade - Lönekolla vem du vill

Är detta ditt företag?

Dina konkurrenter har använt den här ytan för att berätta om sitt företag. Genom att utnyttja möjligheten att lägga in företagsinformation här kan du nå nya kunder.

Företagsuppgifter

Senast uppdaterad
2026-09-04

Här finner du aktuell information om MTC Powder Solutions AB som juridisk person, dess registrering och historik, skatteuppgifter och verksamhetsbeskrivning. Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och våra egna insamlingar. Informationen kontrollerades senast 04 september 2026.

Juridisk Person

Organisationsnummer:
556032-6760
Firmanamn:
MTC Powder Solutions AB
Bolagsform:
Aktiebolag
Säte:
Hallstahammar, Västmanlands län
Status:
Aktiv

Adress

Gatuadress:
Eriksbergsvägen 1
Postadress:
734 92 Hallstahammar
Säte:
Hallstahammar, Västmanlands län

Registrering

Bolaget bildat:
1933-11-30
Bolaget registrerat:
1933-12-08
Firmanamn registrerat:
2020-04-23
Bolagsordning:
2025-01-08

Skatteuppgifter

Arbetsgivare:
Registrerad som arbetsgivare
F-skatt:
Registrerad för F-skatt
Moms:
Aktiv i momsregistret sedan 1999-01-01
Momsregistreringsnummer
(VAT-nummer):
SE556032676001

Svensk näringsgrensindelning SNI

24200 - Tillverkning av rör, ledningar, ihåliga profiler och tillbehör av stål

24100 - Framställning av järn och stål samt ferrolegeringar

25400 - Smidning och formning av metall och pulvermetallurgi

28140 - Tillverkning av andra kranar och ventiler

Verksamhetsbeskrivning

Bolaget ska bedriva marknadsföring, försäljning och leverans av hetisostatiskt pressade pulverprodukter till nära färdig form, företrädesvis inom den mekaniska branschen, samt att bedriva därmed förenlig verksamhet.

Firmateckning

Firman tecknas av styrelsen
Firman tecknas av en av
- ledamöterna
i förening med
- Carlén, Bo Nicklas
Firman tecknas två i förening av
- ledamöterna
Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman
beträffande löpande förvaltningsåtgärder

Ansvariga personer

Senast uppdaterad
2026-09-04

Uppgifter enligt Bolagsverket.

MTC Powder Solutions AB har 8 registrerade ansvariga personer och 2 registrerad befattningshavare i rollen som VD, Extern firmatecknare. Könsfördelningen i styrelsen är 100 % män och 0 % kvinnor, vilket är högre än genomsnittet i Sverige.

Här nedan hittar du information om vilka MTC Powder Solutions AB ansvariga personer är, samt vem eller vilka deras ansvariga revisorer är. Vill du veta mer om någon av dessa individer kan du klicka på deras namn och se uppgifter som deras kontaktuppgifter och övriga bolagsengagemang.

Befattningshavare | 2 st

Namn Roll Lön
Johan Fredrik Johansson (53) Roll VD
Lön Kolla lön direkt
VD Kolla lön direkt
Bo Nicklas Carlén (52) Roll Extern firmatecknare
Lön Kolla lön direkt
Extern firmatecknare Kolla lön direkt

Styrelse | 4 st

Namn Roll Lön
Tetsuhito Hirayama (62) Roll Ordförande
Lön Kolla lön direkt
Ordförande Kolla lön direkt
Tetsuhito Hirayama (62) Roll Styrelseledamot
Lön Kolla lön direkt
Styrelseledamot Kolla lön direkt
Johan Fredrik Johansson (53) Roll Styrelseledamot
Lön Kolla lön direkt
Styrelseledamot Kolla lön direkt
Kenji Uenishi Styrelseledamot

Revisor | 2 st

Namn Roll Lön
Malin Erika Inestam (52) Roll Huvudansvarig revisor
Lön Kolla lön direkt
Huvudansvarig revisor Kolla lön direkt
Grant Thornton Sweden AB Roll Revisor
Revisor

Verklig huvudman

Någon verklig huvudman finns ej registrerad för MTC Powder Solutions AB.

De bolagsformer som inte omfattas av registrering är bland annat börsbolag och dotterbolag till dessa, enkla bolag, enskilda näringsidkare, dödsbon, konkursbon, staten, landsting och kommuner, samt juridiska personer där det offentliga har ett bestämmande inflytande.

Styrelsens könsfördelning

Sveriges styrelsers könsfördelning

Koncern

Senast uppdaterad
2026-09-04

MTC Powder Solutions AB är ett moderbolag som ingår i koncernen MTC Powder Solutions AB. Koncernen omfattar totalt 1 företag som tillsammans har 58 anställda och omsätter 287,0 MSEK om året.

Under koncernträdet finns information om samtliga bolag som ingår i koncernen och vem som ansvarar för dem. Klicka dig vidare i listan för att se mer information om respektive bolag.

För koncernmodern anges siffror enligt senaste årsredovisningen, dvs ej enligt koncernredovisningen.

Ekonomi

Senast uppdaterad
2026-09-04

Här finner du detaljerade bokslut för bolaget MTC Powder Solutions AB under perioden 2021 - 2025.

Under 2025 hade bolaget en omsättning på 167,6 MSEK och ett resultat på −39,7 MSEK. Omsättningen har minskat med −42 % jämfört med föregående år och med 46 % sedan 2021.

Läs vidare för att se den fullständiga årsredovisningen för MTC Powder Solutions AB.

Resultat- och balansräkning (MSEK)

Resultaträkning 2025

Omsättning
167,6
Rörelseresultat
−58,5
Resultat efter finansnetto
−79,0
Årets resultat
−39,7

Balansräkning 2025

Periodens längd
12
Omsättningstillgångar
115,4
Anläggningstillgångar
532,1
Aktiekapital
0,6
Eget kapital
21,6
Obeskattade reserver
18,7
Långfristiga skulder
552,6
Kortfristiga skulder
54,1
Balansomslutning
647,4

Nyckeltal 2025

Kassalikviditet (%)
76,5
Soliditet (%)
5,6
Vinstmarginal (%)
−34,9
Omsättningsförändring (%)
−41,8
Omsättning per anställd
2,9
Genomsnittlig lön
614
Antal anställda
58 st

Översikt senaste bokslut

OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Omsättning {{slotProps.partOfText}}

Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.

{{slotProps.formatedText}}
Årets resultat {{slotProps.partOfText}}

EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).

{{slotProps.formatedText}}
EBITDA {{slotProps.partOfText}}

UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.

{{slotProps.formatedText}}
Utdelning {{slotProps.partOfText}}
Nyckeltal För att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. 2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. 76,5 91,9 111,4 133,3 126,2
Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. 5,6 15,6 15,7 21,8 27,6
Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. −34,9 16,2 0 8,8 2,1
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). −58,5 67,6 0 10,7 2,3
Personalkostnad per anställd (MSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda
Omsättning per anställd (MSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. 2,9 4,9 4,8 3,6 3,8
Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. −41,8 47,6 60,0 6,4
2025 2024 2023 2022 2021
Kassalikviditet (%) 76,5 91,9 111,4 133,3 126,2
Soliditet (%) 5,6 15,6 15,7 21,8 27,6
Vinstmarginal efter finansnetto (%) −34,9 16,2 0 8,8 2,1
EBITDA −58,5 67,6 0 10,7 2,3
Personalkostnad per anställd (MSEK)
Omsättning per anställd (MSEK) 2,9 4,9 4,8 3,6 3,8
Omsättningsförändring (%) −41,8 47,6 60,0 6,4
Bokslutsperiod 2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
2025 2024 2023 2022 2021
Bokslutsperiod 2025-01-01 2025-12-31 2024-01-01 2024-12-31 2023-01-01 2023-12-31 2022-01-01 2022-12-31 2021-01-01 2021-12-31
Bokslutslängd 12 12 12 12 12
Resultaträkning (MSEK) 2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättningI en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 167,6 287,9 195,1 121,9 114,6
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 167,5 287,2 194,0 120,8 112,1
Aktiverat arbete för egen räkning - - - - -
Övriga rörelseintäkter 0,2 0,7 1,2 1,1 2,6
Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. −225,8 −220,4 −145,5 −111,2 −112,3
Försäljningskostnader −13 720,0 −14 082,0 −11 073,0 −8 850,0 −8 167,0
Administrationskostnader −35 174,0 −26 986,0 −19 899,0 −16 772,0 −13 643,0
Kostnader för forskning och utveckling 0 0 −0,1 0 −0,3
Övriga rörelsekostnader −8,5 0 0 0 0
Kostnad sålda varor −168,4 −179,3 −114,5 −85,6 −90,2
Avskrivningar 0 0 0 0 0
RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). −58,5 67,6 10,7 2,3
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 20,5 21,3 9,9 1,5 1,3
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 0 0,2 0,1 0 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 20,5 8,0 3,0 0,9 0
Externa räntekostnader 0 11,6 6,4 0 1,3
Övriga finansiella kostnader 0 1,5 0,4 0,5 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −79,0 46,7 9,2 1,0
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner −79,0 46,7 0 9,2 1,0
Bokslutsdispositioner 34,8 −46,6 −7,0 0 0
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 34,8 −46,6 −7,0 0 0
Resultat före skatt −44,2 0,1 7,1 9,2 1,0
Skatt −4,5 0,1 7,1 1,7 0,2
Minoritetsintressen
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. −39,7 0 7,5 0,8
2025 2024 2023 2022 2021
Rörelsens omsättning 167,6 287,9 195,1 121,9 114,6
Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor 167,5 287,2 194,0 120,8 112,1
Aktiverat arbete för egen räkning - - - - -
Övriga rörelseintäkter 0,2 0,7 1,2 1,1 2,6
Rörelsens kostnader −225,8 −220,4 −145,5 −111,2 −112,3
Försäljningskostnader −13 720,0 −14 082,0 −11 073,0 −8 850,0 −8 167,0
Administrationskostnader −35 174,0 −26 986,0 −19 899,0 −16 772,0 −13 643,0
Kostnader för forskning och utveckling 0 0 −0,1 0 −0,3
Övriga rörelsekostnader −8,5 0 0 0 0
Kostnad sålda varor −168,4 −179,3 −114,5 −85,6 −90,2
Avskrivningar 0 0 0 0 0
Rörelseresultat −58,5 67,6 10,7 2,3
Detaljerat
Jämförelsestörande poster 0 0 0 0 0
Finansiella poster 20,5 21,3 9,9 1,5 1,3
Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Ränteintäkter från koncernföretag 0 0 0 0 0
Externa ränteintäkter 0 0,2 0,1 0 0
Övriga finansiella ränteintäkter 0 0 0 0 0
Räntekostnader till koncernföretag 20,5 8,0 3,0 0,9 0
Externa räntekostnader 0 11,6 6,4 0 1,3
Övriga finansiella kostnader 0 1,5 0,4 0,5 0
Jämförelsestörande finansiella poster 0 0 0 0 0
Resultat efter finansnetto −79,0 46,7 9,2 1,0
Extraordinära intäkter och kostnader 0 0 0 0 0
Extraordinära intäkter 0 0 0 0 0
Extraordinära kostnader 0 0 0 0 0
Resultat före bokslutsdispositioner −79,0 46,7 0 9,2 1,0
Bokslutsdispositioner 34,8 −46,6 −7,0 0 0
Koncernbidrag 0 0 0 0 0
Aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Bokslutsdispositioner 34,8 −46,6 −7,0 0 0
Resultat före skatt −44,2 0,1 7,1 9,2 1,0
Skatt −4,5 0,1 7,1 1,7 0,2
Minoritetsintressen
Årets resultat −39,7 0 7,5 0,8
Balansräkning (MSEK) En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. 2025 2024 2023 2022 2021
BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. 647,4 660,2 425,2 162,2 101,1
TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. 647,4 660,2 425,2 162,2 101,1
Anläggningstillgångar 532,1 530,2 253,2 77,5 30,1
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 527,4 530,2 253,2 74,7 25,6
Byggnader och mark 129,6 135,0 0 0 0
Maskiner 394,0 387,0 22,9 23,1 16,6
Inventarier 3,7 3,4 0,9 0,5 0,3
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 4,8 229,4
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 51,1 8,7
Finansiella anläggningstillgångar 4,7 0 0 2,8 4,5
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 4,7 0 0 2,8 4,5
Omsättningstillgångar 115,4 130,0 172,0 84,7 71,0
Summa varulager 74,1 76,6 83,9 37,1 31,2
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 74,1 76,6 83,9 37,1 31,2
Summa kortfristiga fordringar 39,0 36,2 65,1 28,9 34,4
Kundfordringar 27 833 18 771 51 227 21 032 32 962
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 0,1 0,5 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 11,2 17,4 13,4 7,9 1,5
Summa kassa och bank 2,3 17,2 22,9 18,8 5,3
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 2,3 17,2 22,9 18,8 5,3
Eget kapital 21,6 61,3 61,3 35,4 27,9
Summa bundet eget kapital 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7
Aktiekapital 0,6 0,6 0,6 0,6 0,6
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1
Summa fritt eget kapital 20,9 60,6 60,6 34,7 27,2
Balanserat resultat 60,6 60,6 34,7 27,2 26,5
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat −39,7 0 7,5 0,8
Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. 18,7 53,5 7,0 0 0
AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. 0,2 0 0 0 0
SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. 606,9 545,3 356,9 126,8 73,2
Summa långfristiga skulder 552,8 487,2 277,8 91,1 41,6
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 300,7 230,0 135,0 54,0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 252,1 257,2 142,8 37,1 41,6
Övriga långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga skulder 54,1 58,1 79,0 35,8 31,5
Skulder till kreditinstitut, korta 15,1 1,8 0,9 0 0
Leverantörsskulder 15,9 24,0 42,1 13,7 4,6
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 5,0 5,0 2,7 0,1 0,4
Övriga kortfristiga skulder 18,1 27,2 33,4 22,0 26,6
2025 2024 2023 2022 2021
Balansomslutning 647,4 660,2 425,2 162,2 101,1
Tillgångar 647,4 660,2 425,2 162,2 101,1
Anläggningstillgångar 532,1 530,2 253,2 77,5 30,1
Immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Balanserade utgifter 0 0 0 0 0
Patent, licenser mm 0 0 0 0 0
Goodwill 0 0 0 0 0
Övriga immateriella anläggningstillgångar 0 0 0 0 0
Materiella anläggningstillgångar 527,4 530,2 253,2 74,7 25,6
Byggnader och mark 129,6 135,0 0 0 0
Maskiner 394,0 387,0 22,9 23,1 16,6
Inventarier 3,7 3,4 0,9 0,5 0,3
Maskiner och inventarier 0 0 0 0 0
Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara 4,8 229,4
Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara 0 0 0 51,1 8,7
Finansiella anläggningstillgångar 4,7 0 0 2,8 4,5
Andelar i koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Fordringar på koncern- och intresseföretag 0 0 0 0 0
Lån till delägare & närstående 0 0 0 0 0
Övriga finansiella anläggningstillgångar 4,7 0 0 2,8 4,5
Omsättningstillgångar 115,4 130,0 172,0 84,7 71,0
Summa varulager 74,1 76,6 83,9 37,1 31,2
Pågående arbeten för annans räkning 0 0 0 0 0
Övrigt varulager 74,1 76,6 83,9 37,1 31,2
Summa kortfristiga fordringar 39,0 36,2 65,1 28,9 34,4
Kundfordringar 27 833 18 771 51 227 21 032 32 962
Fordringar hos koncern- och intresseföretag 0 0,1 0,5 0 0
Övriga kortfristiga fordringar 11,2 17,4 13,4 7,9 1,5
Summa kassa och bank 2,3 17,2 22,9 18,8 5,3
Summa kortfristiga placeringar 0 0 0 0 0
Kassa och bank 2,3 17,2 22,9 18,8 5,3
Eget kapital 21,6 61,3 61,3 35,4 27,9
Summa bundet eget kapital 0,7 0,7 0,7 0,7 0,7
Aktiekapital 0,6 0,6 0,6 0,6 0,6
Överkursfond 0 0 0 0 0
Uppskrivningsfond 0 0 0 0 0
Övrigt bundet eget kapital 0,1 0,1 0,1 0,1 0,1
Summa fritt eget kapital 20,9 60,6 60,6 34,7 27,2
Balanserat resultat 60,6 60,6 34,7 27,2 26,5
Erhållna/lämnade koncernbidrag 0 0 0 0 0
Erhållna/lämnade aktieägartillskott 0 0 0 0 0
Årets resultat −39,7 0 7,5 0,8
Obeskattade reserver 18,7 53,5 7,0 0 0
Avsättningar 0,2 0 0 0 0
Skulder 606,9 545,3 356,9 126,8 73,2
Summa långfristiga skulder 552,8 487,2 277,8 91,1 41,6
Obligationslån 0 0 0 0 0
Skulder till kreditinstitut, långa 300,7 230,0 135,0 54,0 0
Skulder till koncern- och intresseföretag, långa 252,1 257,2 142,8 37,1 41,6
Övriga långfristiga skulder 0 0 0 0 0
Summa kortfristiga skulder 54,1 58,1 79,0 35,8 31,5
Skulder till kreditinstitut, korta 15,1 1,8 0,9 0 0
Leverantörsskulder 15,9 24,0 42,1 13,7 4,6
Skulder till koncern- och intresseföretag, korta 5,0 5,0 2,7 0,1 0,4
Övriga kortfristiga skulder 18,1 27,2 33,4 22,0 26,6
Noter Noterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". 2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 58 59 41 34 30
Löner till styrelse & VD 5,1 5,2 6,8 5,2 4,3
Varav tantiem till styrelse & VD - 0 0 - -
Löner till övriga anställda 30,5 28,7 18,2 19,5 15,2
Varav resultatlön till övriga anställda - 0 0 - -
Sociala kostnader 7,9 5,6 11,3 7,7 6,6
Företagsinteckningar - - - - -
Fastighetsinteckningar - - - - -
Övriga säkerheter - - - - -
Summa säkerheter - - - - -
Villkorat aktieägartillskott - - - - -
Övriga ansvarsförbindelser - - - - -
Summa ansvarsförbindelser - - - - -
Beviljad checkräkningskredit 30,0 - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit 21,5 - - - 0
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0
2025 2024 2023 2022 2021
Tilläggsupplysningar
Antal anställda 58 59 41 34 30
Löner till styrelse & VD 5,1 5,2 6,8 5,2 4,3
Varav tantiem till styrelse & VD - 0 0 - -
Löner till övriga anställda 30,5 28,7 18,2 19,5 15,2
Varav resultatlön till övriga anställda - 0 0 - -
Sociala kostnader 7,9 5,6 11,3 7,7 6,6
Företagsinteckningar - - - - -
Fastighetsinteckningar - - - - -
Övriga säkerheter - - - - -
Summa säkerheter - - - - -
Villkorat aktieägartillskott - - - - -
Övriga ansvarsförbindelser - - - - -
Summa ansvarsförbindelser - - - - -
Beviljad checkräkningskredit 30,0 - - - -
Utnyttjad checkräkningskredit 21,5 - - - 0
Räntenetto finansbolag - - - - -
Utdelning 0 0 0 0 0

Mer om ekonomin

Senast uppdaterad
2026-09-04

MTC Powder Solutions AB är ett koncernmoderbolag med inga dotterbolag. Totalt har MTC Powder Solutions AB betalat in 4,7 MSEK i skatt de senaste fem åren vilket ger plats 7 av 703 aktiebolag i kommunen och plats 16 908 av Sveriges 797 593 aktiebolag.

MTC Powder Solutions AB har en tillväxt på −41,8 % jämfört med föregående år. Vinstmarginalen för MTC Powder Solutions AB ligger på −34,9 % och placerar bolaget på plats 446 343 i Sverige av 797 593 aktiebolag och i kommunen på plats 464 av 703 aktiebolag. Det är 90,5 % av aktiebolagen i Hallstahammars kommun som har högre vinst per anställd än MTC Powder Solutions AB, motsvarande siffra för Sverige är 86,5 %.

0,0 % av företagen i Sverige har samma huvudbranschkod 24200 som MTC Powder Solutions AB och motsvarande procentsats för kommunen är 0,1 %. MTC Powder Solutions AB ligger på plats 20 i sin huvudbransch Tillverkning av rör, ledningar, ihåliga profiler och tillbehör av stål sett till omsättning per anställd (2,9 MSEK) och plats 39 sett till resultat före finansiella poster och skatt bland aktiebolagen i Sverige.

Läs mer om intressant företagsstatistik i Hallstahammars kommun.

Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Ratsit. Läs mer om datan här.

Bolagets fordon

Senast uppdaterad
2026-09-04

7 fordon registrerade på bolaget

Liknande bolag (SNI 2420)

Senast uppdaterad
2026-09-04

Upptäck företag som påminner om MTC Powder Solutions AB. Listorna inkluderar bolag inom samma bransch (SNI 2420 – Tillverkning av rör, ledningar, ihåliga profiler och tillbehör av stål) och presenterar de största på nationell nivå, lokalt i kommunen, eller i närområdet.

Kontaktuppgifter

Senast uppdaterad
2026-09-04

MTC Powder Solutions AB har 2 registrerade telefonnummer till sig och finns på 1 adress. Här hittar du detaljerade kontaktuppgifter till företaget och dess befattningshavare, samt karta och vägbeskrivning till deras adresser och alla dess arbetsställen.

Addressuppgifter
Adress: Eriksbergsvägen 1
734 92 Hallstahammar
Telefon: 0220-300 01 0220-334 90
Gata: Eriksbergsvägen 1
Postnummer: 73492
Postort: Hallstahammar
Län:

Karta & vägbeskrivning till Eriksbergsvägen 1

Latitud: 59.5888   |   Longitud: 16.24801

Alla arbetsställen

Senast uppdaterad
2026-09-04

Huvudkontor: Företagets alla adresser, arbetsställen.
Arbetsställe: 37905544
Besöksadress: Eriksbergsvägen 1
Postnummer: 734 92
Postort: Hallstahammar
Län: Västmanlands län
Antal anställda: 50-99 anställda
Telefonnummer: 0220-300 01
Arbetsställenummer: 37905544
SNI-kod: 24200 - Tillverkning av rör, ledningar, ihåliga profiler och tillbehör av stål
Arbetsställen: 1 st ställen

Registrerat på adressen

Senast uppdaterad
2026-09-04

Eriksbergsvägen 1
734 92 Hallstahammar