7 744 013 inkomstuppgifter är uppdaterade - Lönekolla vem du vill
Är detta ditt företag?
Dina konkurrenter har använt den här ytan för att berätta om sitt företag. Genom att utnyttja möjligheten att lägga in företagsinformation här kan du nå nya kunder.
Företagsuppgifter
2026-09-04
Här finner du aktuell information om RPAccess AB som juridisk person, dess registrering och historik, skatteuppgifter och verksamhetsbeskrivning. Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och våra egna insamlingar. Informationen kontrollerades senast 04 september 2026.
Juridisk Person
Adress
Registrering
Skatteuppgifter
(VAT-nummer):
Svensk näringsgrensindelning SNI
62900 - Annan it- och dataverksamhet
Verksamhetsbeskrivning
Bolaget ska bedriva drift av onlinespelservrar och digitala plattformar med fokus på rollspel i virtuella miljöer, samt erbjuda digitala tjänster såsom prenumerationer och förmåner kopplade till tillgång och prioriterad åtkomst till dessa servrar, och driva därmed förenlig verksamhet.
Firmateckning
Firman tecknas av styrelsen
Dessutom har verkställande direktören rätt att teckna firman
beträffande löpande förvaltningsåtgärder
Ansvariga personer
2026-09-04
Uppgifter enligt Bolagsverket.
RPAccess AB har 3 registrerade ansvariga personer och 1 registrerad befattningshavare i rollen som Extern VD. Könsfördelningen i styrelsen är 100 % män och 0 % kvinnor, vilket är högre än genomsnittet i Sverige.
Här nedan hittar du information om vilka RPAccess AB ansvariga personer är, samt vem eller vilka deras ansvariga revisorer är. Vill du veta mer om någon av dessa individer kan du klicka på deras namn och se uppgifter som deras kontaktuppgifter och övriga bolagsengagemang.
Befattningshavare | 1 st
| Namn | Roll | Lön |
|---|---|---|
|
Lön Kolla lön direkt |
Extern VD | Kolla lön direkt |
Styrelse | 2 st
| Namn | Roll | Lön |
|---|---|---|
| Noah Erik Andreas Silvander (22) | Styrelseledamot | |
|
Lön Kolla lön direkt |
Styrelsesuppleant | Kolla lön direkt |
Revisor
Uppgifter om Revisor saknas
Verklig huvudman
| Namn | Kontrollerar Kontroll motsvarar det som hos Bolagsverket heter omfattning av kontroll | Lön |
|---|---|---|
| Axel Göran Mattias Westerberg (27) | ||
|
Lön Kolla lön direkt |
25-50% | Kolla lön direkt |
|
|
25-50% | |
Styrelsens könsfördelning
Sveriges styrelsers könsfördelning
Koncern
2026-09-04
RPAccess AB ingår ej i någon koncern.
Köp företagsrapporter
Ratsit Plus
Ekonomi
2026-09-04
Här finner du detaljerade bokslut för bolaget RPAccess AB under perioden 2025 - 2025.
Under 2025 hade bolaget en omsättning på 0,3 MSEK och ett resultat på 0,1 MSEK. Omsättningen har ökat med 0 % jämfört med föregående år och med 0 % sedan 2025.
Läs vidare för att se den fullständiga årsredovisningen för RPAccess AB.
Resultat- och balansräkning
EBITDA
Utdelning
Soliditet
Kassalikviditet
Vinstmarginal
Antal anställda
Resultat- och balansräkning (MSEK)
Resultaträkning 2025
Balansräkning 2025
Nyckeltal 2025
Översikt senaste bokslut
OmsättningFöretagets omsättning är totalen av alla dess intäkter från utförda tjänster och sålda varor under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår.
EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization).
UtdelningUtdelning är ett sätt för aktiebolag att ersätta dem som satsat i företaget.
| Nyckeltal För att snabbt bilda sig en uppfattning om ett företags bokslut kan man ta hjälp av nyckeltal. Nyckeltalen räknas ut genom fastställda formler och presenteras oftast i procent. Med nyckeltalen kan man alltså enkelt följa ett företags trend över tid. | 2025 | |
|---|---|---|
| Kassalikviditet (%)Kassalikviditet mäter betalningsförmågan på kort sikt. | 343,5 | |
| Soliditet (%)Soliditet mäter betalningsförmågan på lång sikt. | 67,1 | |
| Vinstmarginal efter finansnetto (%)Vinstmarginal efter finansnetto visar hur stor vinsten är ställt i relation till omsättningen. | 37,6 | |
| EBITDAEBITDA är ett mått på ett företags rörelseresultat före räntor, skatt, nedskrivningar, avskrivningar och goodwillavskrivningar (Earnings before interest, taxes, depreciation & amortization). | 0,1 | |
| Personalkostnad per anställd (MSEK)Personalkostnad per anställd, är företagets totala personalkostnader ställ i relation till antalet anställda | ||
| Omsättning per anställd (MSEK)Omsättning per anställd är ett mått på företagets effektivitet. | ||
| Omsättningsförändring (%)Omsättningsförändring visar omsättningens förändring ställt i relation till föregående år. | ||
| 2025 | ||
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
|
||
|
| Bokslutsperiod | 2025 | |
|---|---|---|
| Bokslutsperiod | 2025-05-01 2025-12-31 | |
| Bokslutslängd | 8 | |
| 2025 | ||
|
||
|
| Resultaträkning (MSEK) | 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Rörelsens omsättningI en resultaträkning redovisas ett företags intäkter och kostnader samt företagets resultat. Resultaträkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 0,3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Nettoomsättning el Resultatavräknade fakturor | 0,3 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Aktiverat arbete för egen räkning | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övriga rörelseintäkter | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Rörelsens kostnaderRörelsens kostnader kan till exempel vara lokalhyra och personalkostnader. | −0,1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övriga rörelsekostnader | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Förändring lager mm | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Råvaror och förnödenheter | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Handelsvaror | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övriga externa kostnader | 0,1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Personalkostnader | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Avskrivningar | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| RörelseresultatRörelseresultatet är differensen mellan rörelsens omsättning/intäkter och rörelsekostnaderna under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. Rörelseresultatet kallas i vissa sammanhang EBIT (Earnings Before Interest and Tax). | 0,1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Detaljerat | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jämförelsestörande poster | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Finansiella poster | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Resultat från andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Ränteintäkter från koncernföretag | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Externa ränteintäkter | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övriga finansiella ränteintäkter | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Räntekostnader till koncernföretag | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Externa räntekostnader | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övriga finansiella kostnader | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Jämförelsestörande finansiella poster | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Resultat efter finansnetto | 0,1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Extraordinära intäkter och kostnader | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Extraordinära intäkter | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Extraordinära kostnader | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Resultat före bokslutsdispositioner | 0,1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Bokslutsdispositioner | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Koncernbidrag | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Aktieägartillskott | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Bokslutsdispositioner | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Resultat före skatt | 0,1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Skatt | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Minoritetsintressen | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Årets resultatÅrets resultat är skillnaden mellan samtliga intäkter och samtliga kostnader under en viss period, vanligtvis ett räkenskapsår. | 0,1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2025 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| Balansräkning (MSEK) En balansräkning innehåller information om företagets tillgångar, eget kapital och skulder vid ett visst datum, oftast vid sista dagen för räkenskapsåret. Balansräkningen och siffrorna däri är hämtade ur företagets årsredovisning som lämnats in till Bolagsverket. | 2025 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| BalansomslutningBalansomslutning visar värdet på tillgångssidan respektive skulder och eget kapital. | 0,2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| TillgångarTillgångar ger svar på vilka resurser som finns i företaget. | 0,2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Anläggningstillgångar | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Immateriella anläggningstillgångar | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Balanserade utgifter | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Patent, licenser mm | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Goodwill | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övriga immateriella anläggningstillgångar | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Materiella anläggningstillgångar | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Byggnader och mark | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Maskiner | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Inventarier | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Maskiner och inventarier | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övriga materiella anläggningstillgångar, ej avskrivningsbara | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övriga materiella anläggningstillgångar avskrivningsbara | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Finansiella anläggningstillgångar | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Andelar i koncern- och intresseföretag | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Fordringar på koncern- och intresseföretag | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Lån till delägare & närstående | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övriga finansiella anläggningstillgångar | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Omsättningstillgångar | 0,2 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Summa varulager | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Pågående arbeten för annans räkning | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övrigt varulager | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Summa kortfristiga fordringar | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kundfordringar | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Fordringar hos koncern- och intresseföretag | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övriga kortfristiga fordringar | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Summa kassa och bank | 0,1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Summa kortfristiga placeringar | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Kassa och bank | 0,1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Eget kapital | 0,1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Summa bundet eget kapital | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Aktiekapital | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Överkursfond | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Uppskrivningsfond | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övrigt bundet eget kapital | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Summa fritt eget kapital | 0,1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Balanserat resultat | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Erhållna/lämnade koncernbidrag | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Erhållna/lämnade aktieägartillskott | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Årets resultat | 0,1 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Obeskattade reserverObeskattade reserver är ännu ej beskattad vinst som används för att jämna ut skattebelastningen mellan bra och dåliga år. | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| AvsättningarAvsättningar avser åtaganden som företaget har som till exempel pensioner och avgångsvederlag. | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| SkulderSkulder är en post som anger vilka skulder företaget har och delas upp i kortfristiga och långfristiga skulder. | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Summa långfristiga skulder | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Obligationslån | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Skulder till kreditinstitut, långa | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Skulder till koncern- och intresseföretag, långa | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övriga långfristiga skulder | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Summa kortfristiga skulder | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Skulder till kreditinstitut, korta | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Leverantörsskulder | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Skulder till koncern- och intresseföretag, korta | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| Övriga kortfristiga skulder | 0 | |||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
| 2025 | ||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
| Noter Noterna är en obligatorisk del av årsredovisningen. I noterna specificeras innehållet i resultaträkningen och balansräkningen. Ibland kallas noterna "tilläggsupplysningar". | 2025 | |||||||||||||||||||||||||
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Tilläggsupplysningar | ||||||||||||||||||||||||||
| Antal anställda | ||||||||||||||||||||||||||
| Företagsinteckningar | - | |||||||||||||||||||||||||
| Fastighetsinteckningar | - | |||||||||||||||||||||||||
| Övriga säkerheter | - | |||||||||||||||||||||||||
| Summa säkerheter | - | |||||||||||||||||||||||||
| Villkorat aktieägartillskott | - | |||||||||||||||||||||||||
| Övriga ansvarsförbindelser | - | |||||||||||||||||||||||||
| Summa ansvarsförbindelser | - | |||||||||||||||||||||||||
| Beviljad checkräkningskredit | - | |||||||||||||||||||||||||
| Utnyttjad checkräkningskredit | - | |||||||||||||||||||||||||
| Räntenetto finansbolag | - | |||||||||||||||||||||||||
| Utdelning | 0 | |||||||||||||||||||||||||
| 2025 | ||||||||||||||||||||||||||
|
Mer om ekonomin
2026-09-04
Totalt har RPAccess AB betalat in 0 MSEK i skatt de senaste fem åren vilket ger plats 29 307 av 59 170 aktiebolag i kommunen och plats 421 471 av Sveriges 797 593 aktiebolag.
Vinstmarginalen för RPAccess AB ligger på 37,6 % och placerar bolaget på plats 108 533 i Sverige av 797 593 aktiebolag och i kommunen på plats 8 226 av 59 170 aktiebolag. Det är 34,6 % av aktiebolagen i Göteborgs kommun som har högre vinst per anställd än RPAccess AB, motsvarande siffra för Sverige är 36,1 %.
0,1 % av företagen i Sverige har samma huvudbranschkod 62900 som RPAccess AB och motsvarande procentsats för kommunen är 0,1 %. RPAccess AB ligger på plats 207 i sin huvudbransch Annan it- och dataverksamhet sett till omsättning per anställd (0,3 MSEK) och plats 143 sett till resultat före finansiella poster och skatt bland aktiebolagen i Sverige.
Informationen kommer från myndigheter, privata aktörer och egna insamlingar från Ratsit. Läs mer om datan här.
Bolagets fordon
2026-09-04
0 fordon registrerat på bolaget
Liknande bolag (SNI 6290)
2026-09-04
Upptäck företag som påminner om RPAccess AB. Listorna inkluderar bolag inom samma bransch (SNI 6290 – Annan it- och dataverksamhet) och presenterar de största på nationell nivå, lokalt i kommunen, eller i närområdet.
Kontaktuppgifter
2026-09-04
RPAccess AB har 0 registrerade telefonnummer till sig och finns på 2 adresser. Här hittar du detaljerade kontaktuppgifter till företaget och dess befattningshavare, samt karta och vägbeskrivning till deras adresser och alla dess arbetsställen.
| Addressuppgifter | |
| Adress: |
c/o Noah Silvander Ametistgatan 16C 421 64 Västra Frölunda |
| Telefon: |
Hittar inga uppgifter |
| Gata: | Ametistgatan 16C |
| Postnummer: | 42164 |
| Postort: | Västra Frölunda |
| Län: | Västra Götalands län |
Karta & vägbeskrivning till Ametistgatan 16C
Alla arbetsställen
2026-09-04
| Huvudkontor: Företagets alla adresser, arbetsställen. | |
| Arbetsställe: | 72790959 |
| Besöksadress: | Ametistgatan 16 C |
| Postnummer: | 421 64 |
| Postort: | Västra Frölunda |
| Län: | Västra Götalands län |
| Antal anställda: | 0 anställda |
| Telefonnummer: | |
| Arbetsställenummer: | 72790959 |
| SNI-kod: | 62900 - Annan it- och dataverksamhet |
| Arbetsställen: 1 st ställen | |
Registrerat på adressen
2026-09-04
421 64 Västra Frölunda