Blogglista med kända svenska bloggare

Bloggandet började ta fart under andra halvan av 90-talet och används idag inom de flesta områden såsom politik, näringsliv med mera, och det finns långt över 100 miljoner aktiva bloggare världen över.

Bloggare påverkar oss, direkt eller indirekt, genom den opinionsbildning de för och de största bloggarna drar in stora pengar på sin verksamhet i och med sina reklamintäkter. Men även om det finns stora kommersiella och politiska intressen bakom bloggandet så är den största andelen bloggare fortfarande de som bloggar privat. Dessa vill dela med sig av sina tankar inom olika områden och har inga ekonomiska intressen i sitt engagemang.

Vad tjänar personerna i listan?

Genom Lönekollen kan du, helt anonymt, se lön, inkomst och anmärkningar. Klicka på personen du är intresserad av och köp Lönekollen.

Vad tjänar personerna i listan?

Genom Lönekollen kan du, helt anonymt, se lön, inkomst och anmärkningar. Klicka på personen du är intresserad av och köp Lönekollen.

Svenska kända bloggare

Nedan listas kända bloggare i Sverige. Dessa har ett stort antal följare och kan delvis livnära sig på sitt bloggande. De tjänar pengar genom att marknadsföra sina egna eller andras varumärken till sina följare.

 

Alexandra Barbara Nilsson (kissies.se)

Andrea Brodin (andreabrodin.metromode.se)

Angelica Blick (angelicablick.se)

Bianca Wahlgren Ingrosso (biancaingrosso.se)

Emma Danielsson (emma.metromode.se)

Fannie Redman (fannieredman.metromode.se)

Fanny Ekstrand (fannyekstrand.metromode.se)

Fanny Lyckman (fannylyckman.com)

Ida Warg (idawarg.se)

Isabella Löwengrip (isabellalowengrip.se)

Kenza Zouiten (kenzas.se)

Mathilda Weihager (mathildaweihager.metromode.se)

Michaela Forni (forni.se)

Nathalie Danielsson (nattid.com)

Pamela Bellafesta (metromode.se/tag/pamela-bellafesta/)

Paulina Forsberg (paulina.metromode.se)

Petra Tungården (petra.metromode.se)

Sassa Asli (sassa.metromode.se)